Городище на території обл. лікарні ім. Академіка Ющенко (м.Вінниця)

Звіт підготовлено клубом історичної реконструкції "Аркона" (м Вінниця)
 


У Вінниці на території обласної психоневрологічної лікарні ім. академіка Ющенко, на високому мисі, утвореному правим берегом р.Південний Буг і лівим берегом р.Вишня в місці їх злиття, розташоване городище.

Городище двошарове: ранній залізний вік та середньовіччя.

Форма овальна, витягнута з північного сходу на південний захід, довжина огородженої частини біля 60 м, ширина біля 40 м. З напільної сторони оточене валом висотою до 2,5 м і ровом. Зі сторони Вишні и Півд. Бугу берег обривистий і вал відсутній. Зараз на території городища розташоване кладовище.

Городище описане у  праці Ю. Сіцінського «Археологічна карта Подільської губернії»: «Ниже г. Винницы, при устье рч. Вишни въ р. Бугъ, - круглое городище, окруженное валомъ и рвомъ. Длина площади 85 саж., ширина 22 саж. Въ документе 1639 г. это городище названо: городыще стараго двора Кмытынское (документъ у свящ. Е. Сецинскаго)».

На території городища проводились археологічні розвідки (остання – 2006 р.). В верхньому шарі знайдено кераміку, що датується VIII – XI ст. (Древня Русь). В нижньому шарі – кухонний і столовий посуд, що відноситься до раннього етапу скіфської культури (датується VII – VI ст. до н. е.). Матеріали розвідок зберігаються в фондах Вінницького обласного краєзнавчого музею.

Література:
1. Сицинский Ю. Археологическая карта Подольской губернии // Труды XI археологического съезда в Киеве 1899 г. – М., 1901. – Т. 1. – С. 231.
2. Хавлюк П. І. Вінниця та її околиці в давнину // Вінниця: минуле і сучасне: Мат. II-ої іст.-краєзн. конф., присвяч. 50-річчю визволення М. Вінниці від нім-фашист. загарбників. – Вінниця, 1994. – С. 6 – 9.

Ілюстрації:
В'їзд на територію городища (вид з пн-зх)

Інші фото:

 
 
КІР "Аркона" м. Вінниця