Городище Басів Кут (м.Рівне)

 У м. Рівне по вулиці Басівкутській розташоване городище часів Київської Русі , яке нам довелося відвідати. Там же, в урочищі Дворець на південному схилі правого берега струмка, що впадає в р. Устя – давньоруське селище, досліджене археологом І.К.Свешніковим у 1962р. Там же на мисі високого берегу р. Устя – давньоруське городище 11-13ст., площею близько 40х*80м. оточене валом заввишки 3м., виявлене наприкінці 19ст. і обстежене у 1961р. П.О. Раппопортом.


 Майже за 0.5 км південніше колишнього села Басів Кут – давньоруський курганний могильник, на жаль, вже дуже сильно пошкоджений оранкою. А на відстані 1,5 км від городища – інший курганний могильник, на якому у 1858р. Я.Я. Волошинський розкопав шість курганів. К.М. Мельник у 1898р. розкопав ще сім курганів.

 
Ось що можна побачити на даний момент:
Доволі непогано збережене городище, лише з одного боку місцеві жителі почали вибирати глину. Саме городище не засмічене, адже розташоване у глибокій глушині, хоча це не завадило місцевим жителям активно на ньому відпочивати. Культурний народ за собою прибирає, залишивши по собі лише декілька вогнищ.


В місцевих побутує стара розповідь, що в болоті, яке розташоване від городища за 10-15 м. проживає водяник, або кікімора; як кажуть місцеві, вони охороняють пагорб (городище). Це болото існувало ще до того, як там почалася забудова, а почалася вона десь у 16-17ст, як зазначає історія села. Напевно, ці містичні сили таки долучилися до збереження городища.


Басів Кут являється типовим городищем мисового типу поселення , за Носовим.
 

 

 

 

 
Використана література :
1. І.К.Свєшніков, Ю.М.Нікольченко. Довідник з археології України. Ровенська область. - К. - Наукова думка, 1982. - 115с.
2. Кучинко М.М. Волинська земля X- середини XIV ст.:археологія та історія. Навч. посібн. - Луцьк:Ред.-Вид відд."Вежа" Волин. держ. ун-ту ім. Лесі Українки, 2002. - 314 с.
 

Звіт підготовлений клубом історичної реконструкції «Лодь» місто Рівне.
Текст: Щепанський Віталій
Знімки: Куровська Марина


                                     

 

Інші фото тут  yar-tur.kiev.ua/gallery/index/id_gallery_category/21/

 
 
Щепанський Віталій, КІР "Лодь" м.Рівне